Pożegnanie ze szkołą

W piątek, 21 czerwca br., w Daugavpilskiej Polskiej Szkole Średniej odbył się uroczysty bal maturalny. Ze szkołą pożegnało się 16 tegorocznych absolwentów.

Dyrektor szkoły, pani Gertruda Grave w czasie swego przemówienia zaznaczyła, że tegoroczni absolwenci jedni z pierwszych wyjeżdżali na praktyki do Polski, mieli nauczycieli z Macierzy, wzięli udział w ponad 150 koncertach zespołu tanecznego "Kukułeczka". Pani dyrektor złożyła wszystkim absolwentom życzenia wszelkiej pomyślności, realizacji wszystkich planów i zamierzeń oraz sukcesów na nowej drodze życia. Podziękowała także wszystkim rodzicom, całemu gronu pedagogicznemu za ich ogromny trud i wysiłek. Słowa wdzięczności były skierowane również i do proboszcza kościółka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny - Jerzego Mukana, za stałą opiekę nad szkołą oraz polskiej Ambasadzie w Rydze, która zawsze, w miarę swoich możliwości, okazuje pomoc szkole.

Z okazji zakończenia roku szkolnego, list gratulacyjny nadesłał ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Łotwie p. Tadeusz Fiszbach. Ten list został odczytany przez panią dyrektor G. Grave.

Ksiądz kapelan Edward Woroniecki, zwracając się do tegorocznych maturzystów nawoływał do najwyższych wartości duchowych, apelował, aby nigdy nie zapominać o Bogu i zawierzyć swoją przyszłość Chrystusowi.

Głos zabrał także obecny prezes Daugavpilskiego Oddziału Związku Polaków na Łotwie pan Ryszard Stankiewicz. Podczas swego przemówienia podkreślił, że ten dzień jest radosny a jednocześnie i smutny. Przypominał o pierwszej nauczycielce z Polski - pani Władysławie Ciesielskiej, która założyła obecnym absolwentom ten pierwszy fundament polskości i patriotyzmu. Zwrócił uwagę na to, że ten najważniejszy egzamin, to jest właśnie samo "życie". Podziękował za trud oraz złożył kwiaty na ręce pani dyrektor G. Grave.

Później w uroczystej atmosferze tegoroczni absolwenci z rąk p. dyrektor otrzymali świadectwa dojrzałości i podziękowali swoim rodzicom oraz pedagogom.

W. P.

Na zdjęciu: Tegoroczni absolwenci Polskiej Szkoły Średniej w Daugavpilsie

NCz 27 (566)