Tydzień w skrócie

Litwa - Polska

Litwie odbyło się trzydniowe spotkanie Komitetów Konsultacyjnych prezydentów Litwy i Polski. Na spotkaniu omówiono kwestie stosunków dwustronnych w dziedzinach gospodarki, kultury i infrastruktury.

Szczyt

W Rambinie niedaleko Visaginasa odbyła się Sesja Rady Ministrów państw bałtyckich, w której wzięli udział premierzy Litwy, Łotwy i Estonii. Podczas sesji omówiono kwestie integracji z UE i NATO, a także wzajemną współpracę w dziedzinie polityki socjalnej i bezpieczeństwa.

Wizyta

W Wilnie z wizytą przebywał minister spraw zagranicznych Danii P. S. Mőller. 1 lipca Dania objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej.

Zapłacili

Niemieckie energetyczne koncerny "Ruhrgas" i "E. On Energie" zapłacili Litwie 115,8 mln Lt za 34 proc. akcji monopolisty na litewskim rynku dystrybucji gazu ziemnego "Lietuvos dujos"

Komisja

Na Litwie przebywała liczna delegacja Europejskiej Komisji ds. budżetu na czele z jej komisarzem M. Schreyerem. Przedstawiciele UE sprawdzali stopień przygotowania naszego kraju do członkostwa w Unii.

Nominacja

Rząd zatwierdził byłego ministra kultury, o wątpliwejj reputacji, G. Keviđasa na stanowisko generalnego dyrektora Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu.

Wybory

Związkom Liberałów i Centrum nie udało się utworzyć wspólnej koalicji na zbliżające się wybory do rad samorządowych. Kością niezgody stała się wspólna lista wyborcza w Wilnie.

Drożeje

Spółka telekomunikacyjna "Lietuvos telekomas" od 1 lipca po raz kolejny podniosła ceny za telefoniczne rozmowy lokalne. Od poniedziałku za 1 minutę będziemy płacić 14 centów (dotychczas 12). Również z 19 do 23 Lt wzrosła miesięczna opłata abonamentowa.

Zasady

Na mocy postanowienia rządu RL od poniedziałku, 1 lipca b.r., litewscy urzędnicy będą musieli przestrzegać osiem podstawowych zasad etyki urzędnika - szacunku do człowieka i państwa, sprawiedliwości, rezygnacji z działania na własną korzyść, uczciwości, bezstronności, odpowiedzialności, jawności w swej działalności zawodowej, wzorowego zachowania się.

Zaproszenie

Minister ochrony kraju Litwy L. Linkevičius, podczas wizyty w Moskwie, na spotkaniu z ministrem obrony Rosji S. Iwanowem zaprosił rosyjskich wojskowych do udziału w przyszłorocznych ćwiczeniach wojskowych na Litwie - "Bursztynowa nadzieja".

NCz 27 (566)